divendres, 16 de novembre de 2007

CLASSIFICACIONS FUTBOL BASE FEMENÍ F-7

FEMENINS BASE. FUTBOL 7


CLASSIFICACIÓ CADETPJPTS PG PE PP GFGC
1 RCD ESPANYOL 39300590
2 F. ESP. AT VILAFRANCA39300244
3 CF REUS DEPORTIU36201275
4 FC SANTBOIÀ36210116
5 CF VILANOVA GELTRU 34111914
6 CE ESPARRAGUERA2101148
7 CD ODENA20002122
8 CF MOLINS DE REI20002026
9 P. BAR. CERVELLÓ30003050
UE VILASSAR MAR (Ret)0000000

CLASSIFICACIÓ INFANTIL "A"PJPTS PG PE PP GFGC
1 CF BADALONA513510554
2 CE EUROPA "B"512401235
3 PENYA BLANC BLAVA R.412400215
4 RCD ESPANYOL410310273
5 ESCUELA F. BONAIRE5103111211
6 ESCOLA ESP. GUINEUETA37210214
7 CE SANT GABRIEL "C"53104717
8 ENFAF331021416
9 ESC. F. BARBERÀ ANDALUCIA531041330
10 UE VILASSAR DE MAR30003126
11 CF PALAUTORDERA "B"40004536
12 AE LA SALLE PREMIÀ40004143
CF MONTAÑESA (Ret.)0000000

CLASSIFICACIÓ INFANTIL "B"PJPTS PG PE PP GFGC
1 CD SANT GABRIEL515500960
2 P. BARC. SANT CELONI5155005914
3 UE SEVA412400195
4 CE SABADELL FC "B"412400130
5 C. BELLAVISTA MILAN572121821
6 CF OLÍMPIC LA GARRIGA57212940
7 RCD ESPANYOL "B"562033437
8 CF AT. RIUDEPERES541131112
9 UD TARADELL541131847
10 CF PALAUTORDERA43103616
11 CF BADALONA "B"431031029
12 CF BASE VICREMEI "B"50005218
13 AT. BALENYÀ40004460


El cadet femení de Ricard Ribes es manté ferm en el lideratge del grup segon de la categoria cadet femenina, i es va mostrar una setmana intractable al guanyar a domicili al CD Odena per un contundent 0-17.

El Infantil A de Marta Cubí, va ensopegar a casa, empatant en partit disputat en la Ciutat Esportiva a dos gols davant l’Escola Esportiva Guineueta. Ocupa la quarta plaça però amb un partit menys degut a la primera jornada en que va descansar. El CF Badalona es manté líder a tres punts de les espanyolistes.

Les mes petites de la pedrera espanyolista, l'Aleví-Infantil van obtenir el segon triomf i a domicili enfront el Riudeperes per 4-7 remuntant un 2-0 en contra, amb una segona part en la que el domini abassegador de les blanc i blaves van portar a les nenes de José Reina a la segona victòria en el que va de campionat.
Van jugar: Laura, Laia, Mireia, Mónica, Alba, Flor, Andrea, Nacha, Jenni, Samantha, Canela. Els gols van ser aconseguits per Mónica en quatre ocasions, Alba en dos, i Nacha
.

CLASSIFICACIONS FUTBOL 7

Ens ha deixat el que va ser jugador del nostre RCD Espanyol durant 3 temporades, Javier Escalza Ellacuria (10-12-1950/16-11-2007) e integrant d'aquell equip que va obtenir el darrer triomf al Camp Nou. Descansi en Pau.

CLASSIFICACIONS FUTBOL 7

BENJAMÍ PREFERENT GRUP 2on.PJPTS PG PE PP GFGC
1 FC BARCELONA721700393
2 RCD. ESPANYOL 721700379
3 UD At. GRAMANET718601297
4 SANT CUGAT ESPORT FC "B"715502208
5 CF BADALONA 7155022421
6 CE SANT GABRIEL7124031411
7 UE SANT ANDREU7103132516
8 FP SÁNCHEZ LLIBRE7103131819
9 JÀBAC C J - TERRASSA "B"793042221
10 CD BLANES793041924
11 CE EUROPA793043121
12 GRANOLLERS EC793041514
13CE SABADELL FC741151026
14 Pª BARC. SANT CELONI73106933
15 CF MARTORELLES 71016637
16 UD CIRERA70007351
BENJAMÍ PREFERENT G. 1er. PJPTS PG PE PP GFGC
1 C. GIMNÀSTIC MANRESA721700237
2 FC BARCELONA "B"7186012815
3 CE MANRESA 716511267
4 UD AT. GRAMANET7144212313
5 ESCOLA F. GAVA7134121912
6 RCD ESPANYOL "B"7134123025
7 EC GRANOLLERS "B" 7113221914
8 UNIÓ FB JABAC I TERRASSA 793041916
9 SANT CUGAT ESPORT FC782231922
10 C. MERCANTIL672131115
11 UE SANT ANDREU "B"762031416
12 ESCOLA F. SABADELL 76205726
13 CF VILANOVA GELTRU 741151723
14 CF CUBELLES741152040
15 MIRASOL-BACO UNIÓN CF731061124
16 UE CASTELLDEFELS 620241324
BENJAMÍ 1a. DIVISIÓ 1er. G.PJPTS PG PE PP GFGC
1 E. F. PRAT BLAUGRANA721700625
2 AE PRAT 7196104010
3 UE SANTS6186004911
4 UE CORNELLÀ "B"7186013912
5 UD VILADECANS618600315
6 RCD ESPANYOL "C"7155025311
7 UD AT. GRAMANET "C"7103131722
8 CE EUROPA "C"693031519
9 CE SANT GABRIEL"B" 793052027
10 SALESIANS BOSCO-HORTA "C"772141334
11 U AT. HORTA 751241025
12 FA ESPLUGUENC 741151653
13 FP CE JÚPITER73106634
14 CF BARCELONETA731051851
15 UD POLVORITENSE LA MARINA 60006935
16 CF BUFALÀ70007751
PREBENJAMÍ GRUP 1er.PJPTS PG PE PP GFGC
1 RCD. ESPANYOL5155001231
2 VILA OLIMPICA C. ESP.515500365
3 CD SANT GABRIEL515500344
4 CF BADALONA512401368
5 CF UNIFICACIÓN LLEFIÀ593022131
6 UD AT. GRAMANET593022614
7 ARRABAL-CALAF GRAM.593022116
8 CE P. BARC. BARCINO593023038
9 PONT DE MARINA-SAGRADA F.562031329
10 CF LLOREDA541131433
11 UE SANTS541132228
12 FC MARTINENC541131742
13 UNIFICACIÓ BADALONA SUD531041325
14 FP CE JÚPITER52023627
15 CF MONTAÑESA51014533
16 UNIFIC.CIUTAT MERID. 50005083



SUPERÀVIT DESPRÉS DE MOLTS ANYS.







Principals dades.
Pressupost futbol base: 3.921.973€

Ingressos per patrocini: +23% després signatura contracte Quat com a patrocinador, Ulshport com a sponsor tècnic, i contracte d’explotació de la U-TV.

Vendes botigues: 587.391 (2005/06) 959.530 (2006/07)

Venda d’entrades per altres canals: +87% En taquilles: +37%

Abonats a 11-9-2007: 28.072 (aquesta xifra s’ha anat incrementant en aquestes setmanes fins a 28402)
Simpatizant 1031
Nin 1240
Infantil 2570
Junior 3585
Adult 15383
Pensionistes 3460
Jubilat 803

La temporada 2006/07 va haver-hi 2335 altes, i la present 4.061 (55% dones, 33% de Barcelona i 58 provincia). La comparativa a 10 de setembre es de 23.800 a 27391 socis (+15%).

Els comptes, balanç, resultats...
Immobilitzat material: 43milions. (39 m. drets d’adquisició de jugadors, 28 l’anterior exercici)
S’amortitzarà en les següents temporades les adquisicions de jugadors (2007/08 8 milions, 2008/09 6.8, 2009/10 4.8, 2010/11 2 milions i 2011/12 0.4 milions)

Amortització acumulada. Valors nets 22.2 (18.2 l’exercici anterior) milions.

Immobilitzat material: 25.4 milions.
Fons propis: 25.5 milions (16.8 capital social, mes reserves i superàvit)
Pèrdues i guanys: 288.318 euros de superàvit.
Crèdit Sindicat: 41.7 milions.


Xifres de negoci: S’ha passat de 41,3 a 47,1 milions.
Taquillatges: 1,2 milions
Drets de TV: 19,3 milions
Ingressos en concepte de competició europea: 7 milions
Abonats i socis: 5,6 milions
Publicitat i comercialització: 7,
Ingressos per amistosos: 6.605 euros
Ingressos procedents de la LNFP: 0.7 milions.
Altres ingressos (Fundació, Escola, cessió jugadors, arrendaments,) 2,9 milions.
Tot i l’augment en els ingressos per TV s’ha anat reduint la dependència d’aquests ingressos al augmentar més els altres conceptes.

Les despeses han augmentat de 43 a 46.8 milions. Els beneficis d’explotació han passat de 1,3 a 3,8 milions.


Despeses de personal: 24,9 milions.
Sous de jugadors, i tècnics: 20,1 milions
Primes: 2 milions
Fitxes: 11.4 milions
Drets d’imatge 1.5 milions
Allotjament: 0.3 milions
Personal no esportiu: 2.4 milions
Indemnitzacions 1.3 milions
Segurs socials 0.7
Etc.

JUNTA D'ACCIONISTES MOLT PLÀCIDA


Plàcida Junta d’Accionistes

Al Palau de Congressos de Barcelona va tenir ahir lloc la Junta General Ordinària d’Accionistes del RCD Espanyol en primera convocatòria.

Amb exquisida puntualitat i sota els acords del himne del RCD Espanyol ha donat començament a les set de la tarda amb l’exposició del informe del president Sánchez Llibre.
Dani ha qualificat l’exercici com a notable alt, i ha significat a nivell esportiu un començament feble, el K.O. de la Copa i la reacció de l’equip que va conduir fins a la final de la UEFA i a un onzè lloc en lliga, modest però proper al pressupost de l’entitat. Ha destacat la pedrera amb la tasca que es porta a terme en el futbol base, el futbol femení arribant a la final de la Copa i amb el títol de Superlliga pendent de resolució als jutjats. Va mencionar com a objectiu marcat que cada cinc anys un l’equip és classifiqués per a competicions europees, cosa que s’ha complert. Ha anunciat una roda de premsa en propers dies per el tema de Sadrià, ja que el consistori de Sant Adrià va enviar una carta al club anunciant l’aprovació dels criteris per la modificació urbanística del pla metropolità de Sant Adrià. També va repetir com el dimecres Antonio Martín, que l’Espanyol no marxarà de Sant Adrià, i que la requalificació de part dels terrenys significaran un increment del valor patrimonial de la societat. Va anunciar com ja es sabut, un superàvit de 288.000 euros després de molts anys de dèficits. Va acabar agraint a tots, (consellers, patrocinadors, als que han signat les fiances del crèdit sindicat, als que han comprat jugadors, etc.) .

Pedro Tomás ha pres la paraula per explicar les votacions, que serien a nivell indiciari ( a ma alçada) i les posicions minoritàries serien les que anirien a votar, i lògicament per deducció de la resta del total, sortiria la posició en teoria majoritària.

Josep Lluis Perelló ha presentat un video sobre les obres de Cornellà-Prat, des de que aquestes van començar fins ara, que ha fet les delícies dels assistents. Ha fet menció del tema de la Ciutat Esportiva i ha explicat la venda del Grupo LAR a Acciona, operació aquesta que directament no li afecta al RCD Espanyol, però que al ser una empresa més important Acciona, pues també indirectament afavorirà.. Acciona té un 30% d’ ENDESA i ha assegurat el subministrament elèctric tot i les apagades de la zona. Ha explicat que el 100% de l’obra a nivell subterrani, i el 100% del sanejament i descontaminació del subsòl i que a partir de desembre avançaran molt ja que hi ha moltes peces que son prefabricades. Va demanar paciència, ja que el camp serà lliurat al novembre proper, però encara haurà de sotmetre’s a uns permisos municipals de habitabilitat i homologació, i no estarà acabada la urbanització, els accessos, el pàrking.

A les 19:35 ja hi havia representat un 69:41% del capital social. S’ha procedit a l’exposició per part de Pedro Tomás dels aspectes econòmics i financers més complicats -(que ja entrarem després a considerar en un anexe d'aquesta crònica)-. Ha anunciat un increment en les ventes en tendes, de les entrades per nous canals, l’èxit de la campanya de captació de socis cara a la reserva de seient del nou estadi, que s’havien fet 4061 nous socis (28402 totals), i que la web del club havia incrementat en unes xifres rècord (amb una punta màxima coincidint lògicament amb Glasgow) convertint-se en la cinquena de més visites dels clubs de futbol a la Primera Divisió.

En el torn dels que han pujat a la tribuna d’oradors a partir de les vuit del vespre, per analitzar i debatre els punts dels comptes i la gestió social, ha pres la paraula en primer terme, el senyor Xavi Pujol representant a l’APMAE (3.2% capital social). Ha demanat que en l’entitat es prioritzi i potenciï a la vessant retributiva la part variable en funció del rendiment i resultats de l’equip professional. Ha demanat que es segueixi vigilant i controlant el capítol de despeses i claretat, i ha marcat com a gran fita els ingressos que es obtindran un cop s’arribi a Cornellà-Prat. Ha mostrat el seu (APMAE) recolzament a l’Associació d’Esports en Blanc i Blau.
El vicepresident econòmic Botet li ha contestat que la Societat ja mostra una total claredat, amb una total informació amb mitjans com Infoacció, la memòria lliurada als accionistes avui...,i al respecte de lo primer indicat, que cada cop més els contractes tenen previst la part variable de la política retributiva.

Torn per el primer dels tres membres de l’opositora 3.0 (6%) que han intervingut; Francisco Asensio ha incidit en el canvi de talant del grup opositor en el darrer any, la desconvocatòria de la Junta extraordinària que pretenien convocar, la reducció d’aparicions i declaracions en els mitjans, la reestructuració que ha patit el grup, l’esforç per criticar el indispensable només. Ha avançat que quan Dani marxi, presentaran un programa i no renunciaran a postular-se com alternativa de poder.
Daniel Sánchez Llibre li ha contestat necessiten el 51% del capital social si de veritat volen obtenir la presidència. Llavors ell els recolzarà si surten escollits per la majoria, i els hi va recordar que ja fa varies temporades que diuen estar redactant un programa que no es veu per enlloc.

El senyor Arumí ha estat el següent en dirigir-se als accionistes des de l’estrada. Ha ressaltat i felicitat al consell per les fites assolides en la part social. Ha mostrat el recolzament expressat en comunicat oficial, al Consell, en la contestació immediata d’aquest per el tema del DVD famós. Ha preguntat per la Curva, (s’ha tancat el nombre) i el temes més polèmics en els que s’han enredat en una discussió amb rèpliques i dupliques amb Dani, ha sigut el del Atletisme i les deficiències comentades en els serveis mèdics.
Arumí com a part del grup d’Esports en Blanc i Blau, ha manifestat el perjudici que suposa que el Club no pugui rendibilitzar els èxits obtinguts i que a bon segur seguiran obtenint els atletes blanc i blaus. Dani continuant amb la versió manifestada per el Consell, ha dit que fins Cornellà rés de seccions. Arumí ha manifestat que només es tractava de l’Atletisme i que aquest era cost zero totalment cobert el pressupost. Dani ha contraatacat dient que es parlava també de Hòquei i bàsquet i l’Espanyol com a gran club no es pot conformar amb tenir seccions en categories que no siguin en la màxima i a un alt nivell i això val molts diners. Arumí ha manifestat el greuge comparatiu amb l’Olesa Espanyol, en el que Dani ha dit que al final serà cost zero per que s’amortitzarà lo invertit (?). El membre de 3.0 ha dit que tan sols demanaven pogué fer servir el nom, i no que s’integrés com a secció si el club no volia parlar-ne de seccions fins Cornellà. Dani ha acabat la discussió dient que la marca Espanyol no podia ni devia ser utilitzada sense cap control per ningú que no fos la mateixa societat. En l’apartat mèdic ha hagut foc creuat entre ambdós interlocutors, fent-se Arumí reso de les polèmiques sorgides i que el president li ha restat importància. Collet va respondre dient que en la “Curva”
Ja estaven esgotes les places i que no es volia que ningú pugui introduir-se en el grup amb diferents motius que els pròpiament dits d’aquest grup d’animació.

Ferran Miquel, últim intervenint en nom de 3.0, va primer elogiar que després de tants anys es tingués un resultat positiu ordinari amb 288 milers d’euros. Va dir que en els darrers 9 anys les pèrdues ordinàries acumulades pujaven a 58 milions. Que de totes maneres era decebedor ja que 7 milions d’ingressos eren per arribar a la final de la Copa de la UEFA, i que 4/5 milions eren de despeses per concepte de primes. Va notar en falta que es fes una referència a quan pujarà definitivament el cost del nou estadi i per totes aquestes dubtes i raonaments votaria en blanc el grup opositor. En el capítol esportiu va indicar que per fi després de molts anys, hi havia un model esportiu estable amb gestió professional que per sobre de resultats, calia destacar l’esforç per mantenir el bloc de l’equip i una coherència lluny d’aquelles dates en les que permanentment s’estava canviant d’entrenadors, directors esportius i fitxatges desafortunats. Es va felicitar i congratular que per fi el nou estadi sigui aviat un fet després de tantes promeses i tantes expectatives defraudades tots aquests anys des de que es va posar la primera pedra. Igual que el seu company va fer esment al greuge entre el Bàsquet Olesa Espanyol i l’Atletisme Blanc i Blau. Va agrair l’esforç dels consellers que han possibilitat fitxatges però que tenia dubtes d’on anaven les plusvàlues o les pèrdues qui les assumeix, ja que hi pot haver-hi una barreja d’interessos legítims particular i els generals de la Societat. Vot en blanc en la gestió social. En el tema del Auditor votaria en contra, ja que considerava bo en les societats variar l’empresa auditora.
Li va contestar Dani, que es va queixar durament i amb contundència sobre el tema del deute acumulat en els deu darrers anys. Quan ell va arribar, va afirmar, ja hi havia un deute, acumulat en els noranta i escaig anys d’història de l’entitat. Va dir que només se li comptés des de que es va fer càrrec i que es posi a l’altre cantó de la balança l’increment patrimonial. Sobre el deute pròpiament, va afirmar que aquest estiu amb les ofertes que l’entitat tenia per 4 jugadors s’hagués eixugat tot el deute, però es va preferir arribar a Cornellà-Prat amb l’equip que ha assolit les grans fites aquestes temporades. La majoria d’assistents van aplaudir molt aquesta resposta. Tant en els casos de Luis (Sebastian) com Zabaleta (Dani) va dir que en cas de venda, per motius comptables i de justificació en les seves empreses, aquestes quantitats s’havien de tornar a invertir, i va fer èmfasi en el benefici que havia suposat l’operació Pandiani.
Perelló va remarcar que per el tema de la urbanització els preus de cost del nou estadi havien pujat, però que es remetria a la propera assemblea per fer un balanç més acurat del cost definitiu del nou estadi.
Botet va dir que després de setze mesos de retards, es negociaria amb les entitats financeres per que aquest retràs en el calendari i els capítols d’increment de costos es puguin adaptar-se al finançament.

Es va fer un recés per anar a votar i les votacions van presentar els següents registres:
Punt 3 (Comptes):
Si, 122.227 (62,77%). No, 106 (0,05%). Abstenció, 54.167 (27,82%). Blanc, 18321 (9,41%)

Punt 4 (Gestió social):
Si, 122.227 (61,07%). No 107 (0.05%) Abstenció: 54068 (27,77%). Blanc, 18328 (9,41%)

Punt 5 (Auditor):
Si, 118912 (61,07%). No, 21573 (11,08%) Abstenció: 54159 (27,81%), Blanc 86 (0.04%)

Punt 6 (Autorització al consell per la interpetració, subsanació...):
Si, 122323 (62,82%) No, 107 (0.05%). Abstenció: 54056 (27,76%), Blanc,18244 (9.3%).

Aprovats els punts de l’ordre del dia, es va passar al torn de precs i preguntes. Primer el senyor Eduardo Cubero que va recordar entre altres temes, que aquests deu anys de Dani han anat lligats a la figura única de Raul Tamudo.


González Cabello es va referir al Punt d’atenció al soci, del tema de que en BCN no hi hagi tenda del RCD Espanyol, i que en el consell no hi havia cap dona tot i que som un club amb gran presència de dones.
Tomás va respondre que hi havia 51 punts de venda oficial de la samarreta. Que havia rebut una carta de l’alcalde Hereu en la que dirigit pel regidor Pere Alcover es dedicaria a trobar un espai en BCN que recordi que aquesta és una entitat barcelonina.


Ressonen encara les veus d’un indignat Pau García que amb tot el sentiment i espanyolisme va clamar al cel per el tema del DVD. Es va queixar que es volgués portar a les escoles amb el subjecte que volien fer servir de model per la infància. Raul Tamudo era qui representava als nens de tota Catalunya, el jugador català més important de tota la història va dir. Som nosaltres, els que hem anat per els camps d’Europa amb un equip de més de la meitat de jugadors de la terra.


El senyor García Franco va demanar un aplaudiment al consell i molt emocionat va dir que estava molt malalt del cor fa un temps i va demanar a Déu que li donés suficient vida per pogué veure complert el seu somni de veure Cornellà-Prat. Va recordar a dues persones desaparegudes; el seu fill i Fernando Lara, i va acabar amb un emocionat “Visca l’Espanyol” corejat per els assistents.


García Arana, va dir que com a objectiu era tornar a disputar encontres europeus, va felicitar a l’àrea de màrqueting per les millores hagudes, va expressar el desig que s’amplií la zona de la Curva en el nou estadi, un local comercial en el centre de BCN per augmentar la difusió de l’entitat entre els estrangers turistes, i va exposar altre tema polèmic com era el himne del club, al que va considerar que no era del grat de tothom i sobre si quan s’arribés al nou estadi es canviaria. Sobre aquest tema no va obtenir resposta. Va fer vots per que un cop marxi Dani, hi hagi pluralisme en les opcions cara a la presidència, i que es presentin opcions per poder escollir, (3.0, Golobart, etc.).


Josep García va expressar el seu concepte del que per ell hauria de ser el nou estadi; una llar per els pericos i no només en dies de partit: museu, exposicions itinerants, i la creació d’una comissió d’intel·lectuals i figures importants com a figura de defensor del Club inclòs al marge del propi consell.


Josep Sics Formentint, va parlar sobre la seguretat en l’estadi a tenor dels fets succeïts a Itàlia recentment. Sobre les mesures de seguretat en el proper derbi, i va felicitar al president per la contundència en la resposta al tema del DVD, però que igual que va passar en el video del metro a Madrid, calien demanar dimissions. També va felicitar a Sebastian Javier per les contundents declaracions darreres en el tema Valverde. Va demanar unes oficines a BNA, i va fer esment al problema endèmic amb les multes de la Guardia Urbana a l’estadi.
Li va contestar primer Pedro Tomás que li va assegurar la total seguretat (valgui la redundància) en l’Estadi de Montjuïc i va remetre al cap de l’àrea de seguretat en el consell, el senyor Moya que es va estendre bastant per explicar que el Club compleix tots els protocols amb la estreta col·laboració amb els membres de les forces d’ordre públic per garantir la seguretat. Va parlar dels nous codis interns en contra de la violència, el racisme, i la xenofòbia i va assegurar que després dels lamentables incidents en desplaçaments que tots sabem s’havien incrementat totes les mesures de seguretat (vigilància, cameres...), malgrat que mai es poden evitar lògicament certes situacions, l’Espanyol feia tot el que estava al seu abast.


En darrer terme, el senyor Castro va demanar aclariment amb el tema que Perelló va exposar a tenor d’una carta d’un accionista amb el tema de la venda de la llum produïda per les plaques fotovoltáiques al nou estadi, i si aquesta després s’havia de comprar a la mateixa companyia en que es ven.
Perelló li va contestar que per imperatiu legal, la llum produïda s’ha de vendre a la companyia elèctrica, a preu oficial, que les instal·lacions les paga l’Espanyol i Endesa les plaques, i que seran explotades al 50% dels guanys que produeixin.

Daniel Sánchez Llibre com ven ser habitual va tancar la Junta fent menció a les persones més significades que ens han deixat en el darrer any com son l’ex president Vila Reyes, i el senyor Rosell, ambdós membres del senat blanc i blau.


Amb les notes del himne del RCD Espanyol es va aixecar l’acte, i d’aquest aquesta, extensa, detallada, i fidel en el més possible crònica, que us agraeixo amics lectors si fins aquí haveu arribat a llegir, senyal, que us interessa el RCD Espanyol.

dijous, 15 de novembre de 2007

ÈXIT EN EL DEBAT-COL·LOQUI SOBRE EL FUTBOL FEMENÍ








Ahir vespre amb uns minuts de retràs sobre el temps anunciat per motius justificats, va tenir lloc el Debat – Col·loqui que la GPE Manigua va organitzar en l’Hotel Hesperia Mar.

L’acte va començar amb la signatura dels convidats al llibre d'honor i amb la presentació dels ponents invitats per part del president de la GPE Manigua, Daniel Bosch, el senyor Antonio Martín, conseller i màxim responsable del futbol femení, el membre del cos tècnic Mauricio Pochetino a la doble vessant d’ex jugador i coneixedor del futbol masculí i ara en el femení, i les jugadores del primer equip Adriana Martín i Aïda García, moderat i conduït per el periodista perico Antoni Itarte.

El primer en intervenir va ser el senyor Antonio Martín qui va fer un resum dels principis i motius per el que el seu grup i ell en particular va decidir apostar per l’Espanyol i en concret en el futbol femení, com una manera d’obrir-se (L’Espanyol) a la societat, fomentant l’igualtat en el món de la dona en la vessant esportiva, en un terreny (el futfem) on nostre rival ciutadà ho tenia més descuidat i el nostre club tenia molt a guanyar fins a convertir-se en un referent en el futbol femení català. Va fer referència als esforços per incorporar els equips de base femenina, trobant lloc dins una Ciutat Esportiva a ple rendiment, fent les gestions per que si s’hi disputen partits d’empreses o clubs que res tenen a veure amb l’Espanyol, també la base femenina pogués jugar allà, integrant-se en l’estructura espanyolista. Va dir també que el seu objectiu continua sent situar al club blanc i blau dins l’elit del futbol femení tot i el principi irregular d’aquesta temporada. Va fer referència sorprenentment a una possible oferta sobre Adriana del futbol nord-americà, (amb la sorpresa de la pròpia jugadora) i va dir que tot i que per ell seria una pèrdua molt sentida, però que humanament no li posarien cap trava a una jugadora com Adriana que ho ha donat (i segueix donant-ho) tot per aquests colors.

Mauricio Pochetino dins un món nou per ell, va dir que aviat anirà per treure’s a Madrid el segon nivell d’entrenador (recordem que fa pràctiques) i desprès ja veurà quin serà el seu futur. Es va mostrar sorprès per el nivell del planter femení, per la seva professionalitat, per la qualitat humana d’aquestes noies a les que va alabar (merescudament) i el seu desig que el futbol femení i l’Espanyol en concret sigui creixent i evolucionant.

Aïda va explicar el difícil que es per una noia (porta ja onze temporades al Club) que puja de la pedrera fer-se un lloc en el primer equip, i tot i que les darreres temporades no ha jugat tot el que voldria (voldríem), s’ha de comprendre que el nivell que hi ha a la plantilla dificulta com és lògic aquest desig però que amb lluita, sacrifici i sense resignar-se tot es possible.

Adriana sincerament va manifestar que només amb aquesta samarreta i l’escut no es guanyen partits, i que potser davant certs rivals hi ha estat quelcom d’això, certa creença que es podia guanyar fàcilment. De totes maneres, va dir, queda molta lliga i tot i que a pregunta d’Antoni Itarte referent a que mai cap equip ha guanyat una Superlliga perdent més de dos /tres encontres la golejadora va dir que fins el final no tiraran la tovallola i que les dues darreres temporades van lluitar fins la darrera jornada i així continuaran fent, i amb l’humiliat que potser ha faltat en cert partits i amb tota la dedicació que és mereix aquest club.


A més va fer referència a les paraules d’Antonio Martín referent a la possible oferta nord-americana manifestant-se sorpresa i declarant que ella que ha estat al Sabadell, al Barça i ara a l’Espanyol, que era precisament en el nostre club on se sentia feliç i on millor ha estat i que lògicament la felicitat es un factor a tenir en compte (digues que si, Adriana, aquí t’estimem).

Després va tenir lloc el torn de preguntes del públic present, on van haver-hi preguntes molt interessants. Se li va preguntar a Martín qui era el responsable de tota l’estructura esportiva i en concret del futbol base femení. Antonio va respondre que el màxim responsable tècnic era l’entrenador del primer equip, Sr. Emilio Montiagut, i al ser repreguntat sobre la figura de coordinador que en el seu dia es va parlar, va al·legar que degut als esdeveniments succeïts en el final de temporada passat tampoc s’havia creat ni havia pogut crear-se cap altre estructura, i per tant Montiagut era el responsable de tot el futbol femení.


Se li va preguntar si es pensava adquirir altres terrenys donat que la Ciutat Esportiva cada vegada es feia més petita. Va contestar que amb la crisi immobiliària actual, els terrenys serien més barats i que l’objectiu seria fer-se amb 100.000 m2 però sempre deixant clar que de Sadrià no marxaria l’Espanyol per que a més el tracte exquisit i fenomenal que havia donat el consistori de Sant Adrià del Besós en vers el RCD Espanyol es mereixia que nosaltres fóssim agraïts amb ells. També va dir que part dels terrenys de l’actual Ciutat Esportiva es veuran afectats per la remodelació d’aquella zona, i que per l’Espanyol seria una operació molt interessant.


Se li va preguntar qui va ser el responsable de fitxar l’actual tècnic que en paraules de la persona preguntant “era un tècnic que comptava amb el rebuig d’una part important dels socis per temes anteriors”. Martín va manifestar ser el responsable d’aquesta incorporació (com a màxim responsable del futfem espanyolista, tot i que com és lògic ell de qüestions “futboleras” no és el seu fort i per tant ell naturalment no va ser qui el va proposar i ens hem quedat sense saber-ho realment). Va demanar que se li doni temps, que s’acabi adaptant al grup i el grup a ell, i que naturalment estava atent a tot el que passava, però que els dirigents tenien que tenir una certa tranquil·litat i serenor a l’hora de prendre decisions que com és lògic els aficionats no teníem. Va tornar a manifestar que segueix sent l’objectiu seguir estant en el primer nivell dins el futbol femení nacional.

També va ser preguntat sobre el pressupost (240.000 € aproximadament) ressaltant que el capítol de despeses per viatges és el més important, i que s’ha contingut despeses, disminuint conforme a l’anterior temporada, ja que segons la seva filosofia esportiva no es pot anar contínuament fitxant jugadores de fora, amb tot el que això significa de despeses, i a més es té que donar la importància i confiança amb la pedrera; tot i això també va significar que si en un moment donat es requeria fer un esforç també es faria com qüestió excepcional però no com a conducta habitual.

Pochetino va dir preguntat sobre el tema, que no tenia cap mena de problema i es sentia molt a gust amb el la resta del cos tècnic, que a nivell d’entrenament l’equip entrenava (3 cops per setmana) gairebé com els equips del futbol base (no al nivell d’un Espanyol B o Juvenil A). Antonio Martín va dir que tenien totes les avantatges i serveis (tant a nivell d’entrenadors, fisios, metges, viatges, etc.) que tenen els nois al màxim nivell.

Sobre el tema escabrós dels tres punts de la impugnació que van significar la pèrdua de la passsada Superlliga, va manifestar que fa pocs dies es va fer el darrer tràmit al Tribunal Contenciós de Madrid, i que el Club estava personat en la causa amb un lletrat per exigir justícia, i que estava plenament convençut que acabarien donant-nos la raó, i que com que el Club ja es va dirigir a la UEFA amb el tema de la inscripció per la UEFA Women’s Cup de la present temporada, i com aquesta va concedir la plaça a qui tots sabem, es demanarien danys i perjudicis a la pròpia UEFA en cas que prosperi la demanda del Puebla CF i RCD Espanyol.

Se li va preguntar a les noies sobre el motiu que el Club tenint bones defenses i bona portera i sent un conjunt sòlid com era que tenint ara un central de la categoria de Pochetino en el cos tècnic s’encaixaven tants gols amb equips de nivell inferior.

Es va preguntar sobre el tema del sobrecost de les obres de Cornellà-Prat i tot i no ser la qüestió del debat, Antonio Martín va contestar al preguntant però es va remetre també per més informació a la JGA d’aquesta tarda al Palau de Congressos.

Altre tema, era el de la coincidència de partits del femení A amb el filial de segona B, fet en el que Antonio Martín va dir que no se li podia fer rés, ja que si es canviava l’horari d’un o altre no sol era els inconvenients propis d’alterar l’horari si no que a més moltes vegades es perjudicava a equips femenins que venen (inclòs alguns en autocar) de molt lluny. Era un tema difícil de solucionar i lògicament també hi havia unes preferències i es clar el filial de segona B, té la importància que té, (com a viver de futurs cracks per el primer equip).

Va dir que ell havia donar el vist i plau a la marxa de Raquel Corral i Laura Falces (a un equip de la mateixa categoria), atenent una sèrie de qüestions que no va voler estendre’s en concretar, pensant sempre en el bé de les jugadores.

Es va parlar per part de les jugadores de la reestructuració dels terreny de joc a Sadrià i del que ha significat com a pèrdua d’ambient, de caliu, la llunyania que hi ha entre el terreny pròpiament dit i la zona de públic. Ambdós jugadores van reconèixer que ha perjudicat no solament per la pèrdua d’ambient, disgregació de la gent, si no inclòs per la pressió als rivals (i als àrbitres afegeixo jo), que en partits importants hi havia en l’antic camp tres abarrotat de públic a ras de camp.

Es va fer vots per que el partit en que l’Espanyol s’enfronti al Llevant, l’actual líder, sigui el punt definitiu d’inflexió de l’equip, i que torni a ser el que ens tenien tant “malament” acostumats a guanyar sempre. Ens sumem a aquest desig i que així sigui. Així mateix un dels fidels va garantir la presència incondicional dels que segueixen al femení sigui quina sigui la situació o condicionaments, malgrat jugui el B, plogui o nevi.

Per últim el vicepresident de la GPE Manigua, senyor Martín Cañadas va demanar un aplaudiment per l’ànima màter del futbol femení, aquella persona que sempre des del mateix moment en que es va fundar un equip femení sempre ha estat en primera línia donant tot per aquesta utopia llavors i realitat ara. La sala en la seva totalitat va retre homenatge a Fina Torres com es mereix. Martín va demanar un aplaudiment per Jaume Martínez present també com és lògic a l’acte. Als voltants de les deu va finalitzar el col·loqui que va ser tot un èxit tant per els ponents com per part d’un públic molt participatiu que va fer palès totes les seves inquietuds, curiositats i dubtes en torn al futbol femení espanyolista.


Perdoneu la demora en penjar aquesta crònica, però qui us escriu, va quedar per obra i gràcia d’ADIF i RENFE dues hores penjat a l’estació de Plaça Catalunya, sense cap tipus d’informació fins que ens van dir a dos quarts d’una que ja se suspenien els sis trens que mancaven per circular i que agaféssim bus nocturns (1 hora de trajecte). Però no importa, això és el de menys en aquesta Catalunya en la que tot sabeu que és per les autoritats polítiques el que veritablement importa explicat en el DVD que tots sabeu.
I a sobre, per el voluntariat espanyolista criticat moltes vegades, quan es deixa el temps, el sopar i la paciència, en favor de la institució i altruistament.

dimecres, 14 de novembre de 2007

GOLEJADORS

PRIMER EQUIP ESPANYOL BJUVENIL A
TAMUDO6PALANCA3CHARLY L.4
LUIS GARCÍA4JORDI GÓMEZ3LLUIS CROUS2
RIERA3PEDRAZA3BAENA2
JONATHAN 1DIDAC 1LUCAS PORCAR3
ANGEL1JAVI MÁRQUEZ1GUILLEM CREUS2
Pròpia porta2JUANMA 1MARC MAS 2
ZAMORA1DIDAC VILA2
TITO1CANARIO2
CARLOS RUÍZ1
ÁLEX ARIAS1
VÍCTOR RUÍZ1
ALBERT M.1
ORIOL RICARTE1
SERGIO G.1



JUVENIL BFEMENÍ AFEMENÍ B
ÁLVARO10ADRIANA9RAQUEL CORRAL10
O. SIELVA7SARA2CAROL PÉREZ6
DANI NIETO5VICKY2ROCÍO6
CHULI4CAROL2YLENIA3
JORDI ROIG2MARTA CUBÍ2MERITXELL3
ÁNGEL M.1MÍRIAM1MARTA CORREDERA2
TOMEU1NOEMÍ1OLGUITA1
VEGA1MARTA TORREJON1DEBORA1
ANTONIO VELA1Pròpia porta2
JULI1
MAX1




CADET ACADET BINFANTIL A
NIERGA3GERARD 9LUCHO8
GABRI3ANTONIO 4OSCAR 4
PABLO2GIL MUNTADES3NESTOR 2
CRISTIAN F.2JOAN ÁNGEL2JOSÉ2
JORDI AMAT2QUILES1ERIC JACOBS2
ENRIC S.2CRISTIAN M.1ALEX2
EDU 1Pròpia porta1CARLOS CASADO1
CARLES MUR1C. ALBARRAN1
MIKI1ÁNGEL 1
J. CARLOS1ARTURO1
COCO1



INFANTIL BALEVÍ AALEVÍ B
LAUREANO3JACK9RUBEN GARCÍA4
JAFFAR3MULA6CARLES M. 4
RICARD2ALBERT2JAVI NAVARRO4
SERGIO2GABRIEL2LLUIS2
GERMÁN2AITOR2ALEXIS2
FREDY2PATRICK1EDU1
POL1DAVID VILLANUEVA1MARC1
PACO1ROGER RIVAS1IGNASI1
MARC G.1AARON1
PABLO1
ERIC1
MARIO1




S E N T I M E N T P E R I C O . C O M